کلینیک پزشکی و دندانپزشکی من

ماسک

 انواع ماسک تنفسی و نحوه استفاده از ماسک برای پیشگیری از کرونا

از زمان شروع همه‌گیری کرونا نهاد‌های علمی و پزشکی در جهان و ایران دستورالعمل‌های مختلفی در مورد اهمیت استفاده از ماسک تنفسی اعلام کرده‌اند. مدتی گفته شد که زدن ماسک فقط برای افرادی که نشانه‌های بیماری کرونا دارند الزامی است، اما در حال حاضر تازه‌ترین اطلاعیه سازمان بهداشت جهانی آمده می‌گوید که همه هنگام حضور در محیط‌های عمومی باید از ماسک استفاده کنند چه نشانه‌های بیماری کرونا داشته باشند چه هیچ نشانه‌ای در آن‌ها وجود نداشته باشد.

این سازمان تأکید کرده که حتی اگر به ماسک‌های بهداشتی دسترسی ندارید از ماسک‌های پارچه‌ای دست‌دوز که شسته و ضدعفونی شده‌اند برای پیشگیری از ویروس کرونا استفاده کنید. همین موضوع هم یک بار دیگر باعث شده که سؤال‌های زیادی در مورد انواع ماسک، مدت‌زمان استاندارد مصرف و کاربرد هر کدام به وجود بیاید.

انواع ماسک

ماسک‌های بیمارستانی عادی

 

ماسک برای مقابله با کرونا
ماسک کرونا

این ماسک‌ها را خیلی از ما در بیمارستان‌ها بار‌ها دیده‌ایم و حتی در روز‌هایی که آلودگی هوا زیاد بوده خودمان هم از آن‌ها استفاده کرده‌ایم. ماسک‌های مستطیل شکلی که از دو یا سه لایه تشکیل شده‌اند و در برابر ذرات نسبتاً درشت معلق در هوا مقاوم هستند مخصوصاً ترشحات دهان و بینی، برای همین هم از این ماسک‌ها در بیمارستان استفاده می‌شود.
به گفته سازمان بهداشت جهانی استفاده از این ماسک به‌ویژه برای کسانی که عطسه و سرفه می‌کنند ضروری است. از طرفی، چون قیمت این ماسک از بقیه ارزان‌تر است برای این دسته از افراد مقرون به صرفه‌تر است. چون وقتی عطسه و سرفه دارید بهتر است ماسک‌تان را زودتر دور بیندازید. طبق دستورالعمل‌ها اگر رطوبت به بخش بیرونی ماسک نفوذ نکرده باشد شما می‌توانید تا سه ساعت از این ماسک‌ها استفاده کنید، اما بعد از آن به هر حال باید آن‌ها را دور بیندازید.

ماسک‌های فیلتردار سری n

انواع ماسک سری n

ماسک‌های این سری که ما در هفته‌های اخیر با نوع n۹۵ آن بیشتر از بقیه آشنا شده‌ایم. مقاومت بیشتری در برابر ذرات ریز معلق در هوا دارند و ذرات درشت‌تر از ۳.۰ میکرون را از خود عبور نمی‌دهند برای همین هم ماسک بسیار مناسبی برای مقابله با کرونا محسوب می‌شوند که درشت‌تر از ۰.۳ میکرون است. عدد ۹۵ که کنار حرف n در اسم آن دیده می‌شود یعنی این ماسک می‌تواند تا ۹۵ درصد مانع از ورود ذرات معلق شود. یک نوع دیگر از این ماسک هم این روز‌ها به لطف کرونا در داروخانه‌ها دیده می‌شود با نام n۹۹ که تا ۹۹ درصد در مقابل ذرات درشت‌تر از ۰.۳ میکرون مقاوم است. طبیعتاً این ماسک‌ها از شما در برابر کرونا محافظت بیشتری می‌کنند، اما قیمت بسیار بیشتری هم دارند. نکته خوشحال‌کننده اینکه از آن‌ها می‌توان برای مدت زمان طولانی‌تری استفاده کرد. یعنی این ماسک‌ها تا هشت ساعت می‌توانند روی صورت شما باقی بمانند مگر اینکه خیس شوند یا با مواد روغنی تماس داشته باشند.

نکته:استفاده از این نوع ماسک برای بیماران مبتلا به کرونا  افراد مشکوک به این بیماری و همچنین کادر درمان ممنوع است. در هنگام دم هوا از بدنه ماسک فیلتر می شود و در هنگام بازدم هوا بدون عبور از بدنه ماسک از دریچه یا سوپاپ خارج می شود.

ماسک‌های فیلتردار سری p و r

آداب ماسک‌زنی

این ماسک‌ها تمام مشخصات ماسک‌های سری n را دارند و دقیقاً با همان پوشش ۹۵، ۹۹ و ۱۰۰ درصدی دسته‌بندی می‌شوند با این مزیت که در برابر روغن هم مقاوم هستند و بیشتر کاربرد صنعتی دارند؛ بنابراین مراقب باشید که این ماسک‌ها را که بسیار گران‌قیمت‌تر از دو نوع قبلی هستند، به عنوان ماسکی که می‌تواند از شما محافظت بیشتری داشته باشد نخرید مگر اینکه در محیطی کار می‌کنید که مواد روغنی زیادی وجود دارد و به این ترتیب بخواهید ماسک مناسب‌تری داشته باشید. مدت زمان استفاده از این ماسک‌ها هم همان حداکثر هشت ساعت است.

ماسک فیلتردار کربن اکتیو یا همان کربن‌دار

آداب ماسک‌زنی

در این نوع ماسک‌ها لایه‌ای از کربن فعال شده (کربن اکتیو) به‌کار رفته که باعث می‌شود ذرات بسیار بسیار ریز، یعنی کوچک‌تر از ۰.۳ میکرون هم امکان عبور از آن را نداشته باشند، اما این معنی بهتر بودن استفاده از آن‌ها در روز‌های کرونایی نیست بلکه تخصص این ماسک‌ها جلوگیری از ورود انواع گاز‌ها و بو‌های نامطبوع شیمیایی است که ماسک‌های دیگر امکان مقاومت در برابر آن‌ها را ندارند پس لازم نیست برای تهیه آن‌ها هم توی خرج بیفتید.

جالب اینکه بعضی از این ماسک‌ها به‌صورت بدون فیلتر هم تولید می‌شوند که قیمت پایین‌تری دارند و تنها تفاوت آن‌ها با ماسک‌های فیلتردار این است که نفس کشیدن با ماسکی که فیلتر دارد، آسان‌تر است. پس اگر ماسکی با بسته‌بندی معتبر دیدید که اسامی مانند n۹۵، n۹۹ و … داشت، اما فیلتر نداشت فکر نکنید تقلبی است.

چه زمانی باید ماسک را فوراً دور انداخت؟

طبق دستورالعمل‌هایی که تولیدکننده‌های ماسک‌ها منتشر می‌کنند و همین‌طور دستورالعملی که مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر در بهمن ماه پارسال منتشر کرد، اگر اتفاقات زیر افتاد، حتی در صورتی که مدت زمان استاندارد برای استفاده از ماسکتان تمام نشده بود باید آن را دور بیندازید:

  • اگر قالب کاسه‌ای‌شکل ماسک فرم خود را از دست داده باشد و روی صورت‌تان به‌طور محکم نچسبد و باعث نشت هوای بیرون به درون ماسک شود.
  • اگر با وجود زدن ماسک روی صورت، بو‌های اطراف را کاملاً احساس می‌کنید.
  • اگر فیلتر ماسک کثیف شده باشد و آلودگی‌ها و گرد و غبار روی سطح آن دیده شود که قابل تمیز شدن نباشند.

ماسک‌های خانگی یا انواع دست‌دوز

آداب ماسک‌زنی

در شرایط فعلی خیلی‌ها توان تهیه ماسک را ندارند، از طرف دیگر استفاده از ماسک‌های دست‌دوز هم خیلی مد شده است. به هر حال اگر از این ماسک‌ها استفاده می‌کنید باید دقت زیادی در شستشوی آن‌ها به خرج بدهید و آگاه باشید که اغلب این ماسک‌ها در مواجهه با بیماران مخصوصاً آن دسته از بیمارانی که عطسه یا سرفه می‌کنند نمی‌توانند از شما محافظت کنند.

طریق صحیح استفاده از ماسک تنفسی

به طور کلی برای استفاده صحیح از ماسک‌ها باید مراحل زیر را انجام دهید:

1 :دست هایتان را بشویید:

 قبل از اینکه، به ماسک دست بزنید، باید دستهایتان تمیز باشند. آنها را با آب و مایع دستشویی بشویید یا ضدعفونی کنید. پس دستها را 20 ثانیه شسته و با یک حوله کاغذی تمیز خشک کنید و حوله کاغذی را درون سطل زباله بیندازید.

2:از سالم بودن ماسک مطمئن شوید:

ماسک را از جعبه درآورید و آن را بررسی کنید تا ماسک نقص، سوراخ و پارگی نداشته باشد. در صورت داشتن نقص در ماسک یک ماسک جدید استفاده نمایید.

3 :در خانه ماسک بزنید:

هنگامی که در خانه هستید و قبل از رفتن به بیرون از خانه، ماسک بزنید. زیرا مکان های دیگر ممکن است آلوده باشند و آلودگی به ماسک شما نیز سرایت نماید.

4: گیره بینی ماسک را تنظیم کنید:

مورد دیگری که باید برای نحوه استفاده از ماسک تنفسی در نظر داشته باشید، تنظیم گیره بینی است . پس از اینکه ماسک به خوبی روی صورت شما قرار گرفت، از انگشت شصت و اشاره استفاده کنید، تا ماسک روی تیغه بینیتان حسابی محکم شود.

5:به قسمت بیرونی ماسک توجه کنید :

برخی از ماسک ها قسمت داخلی سفید و قسمت بیرونی رنگی است. پس قبل از استفاده از ماسک مطمئن شوید که قسمت سفید ماسک به سمت صورت شما باشد.

روش استفاده از ماسک تنفسی
روش استفاده از ماسک تنفسی

روش صحیح برداشتن ماسک تنفسی

مسئله مهمی که باید به آن توجه شود، دقت هنگام برداشتن ماسک است . به طور کلی، توصیه میکنیم، این 4 مرحله را برای برداشتن ماسک تنفسی انجام دهید .

1 : دستهایتان را بشویید:

بسته به کاری که قبل از برداشتن ماسک با دستهایتان انجام میدهید، ممکن است لازم باشد آنها را با آب و صابون یا الکل بشویید. اگر دستکش دارید، قبل از برداشتن ماسک، آنها را از دست هایتان در بیاورید.

2 : با دقت ماسک را بردارید:

برای برداشتن ماسک از گوشه ها، بندها یا کش آن استفاده کنید. برای از بین بردن ماسک آن را از پشت جدا کنید (جلوی ماسک را لمس نکنید) و بلافاصله در سطل دربسته بیندازید. در این مرحله، قسمت جلویی و فیلتر ماسک میتواند موجب انتقال آلودگی به شما شود.

3 : ماسک را دور بیاندازید

وقتی ماسک را جدا کردید، فوراً آن را درون سطل زباله بگذارید. در محیطهای پزشکی ماسک ها را در سطل زباله مخصوص وسایل بیوشیمیایی بیاندازید . در یک محیط غیر پزشکی ماسک را درون یک کیسه پلاستیکی بگذارید و پس از گره زدن کیسه پلاستیکی آن را درون سطل زباله بیندازید.

4 : دوباره دست هایتان را بشویید

دست ها را با آب و صابون مایع و یا مواد ضدعفونی کننده با پایه الکلی مناسب (60 الی 70 درصد) به مدت حداقل 20 ثانیه و تمامی دست شسته شود.

نکته :ماسک ها فقط یک بار استفاده شوند 

ماسک های پزشکی فقط یک بار قابل استفاده هستند بنابراین وقتی ماسک را جدا کردید، فوراً آن را درون سطل زباله بگذارید. اگر ماسکتان خیس شده و یا نفس کشیدن در آن سخت شود، ماسک را تعویض کنید. استفاده از ماسک های پارچه ای و نخی به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

منبع:

https://www.cdc.gov/infectioncontrol/pdf/strive/PPE101-508
https://namnak.com /

https://www.bartarinha.ir

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید