کلینیک پزشکی و دندانپزشکی من

قرنطینه کرونا

1۵ توصیه روانشناسان برای محافظت از سلامت روان در روزهای قرنطینه کرونا

شیوع ویروس کرونا روز به روز در حال افزایش است. مقام های رسمی مربوط به سلامت به صورت مداوم از مردم درخواست می کنند تا خودشان را قرنطینه کنند و از بودن در مکان های شلوغ خودداری کنند. تا چند ماه گذشته، هیچ‌یک از ما فکرش را هم نمی‌کردیم که حالا عباراتی مثل فاصله‌گذاری اجتماعی و قرنطینه در صدر اخبار روزانه دیده شود و اولویت اصلی دولت‌ها، پیشگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا و مقابله با آن شود.

حفظ سلامت روان

همانطور که می بینید، کل جهان با این بیماری درگیر شده است. آمار بالای افراد مبتلا به ویروس کرونا و همچنین مرگ و میر آن ها مستقیما روی سلامت ذهن مردم تاثیر می گذارد. حتی بعد از این که به انتخاب خودشان در خانه می‌مانند و فاصله اجتماعی رعایت می کنند اما باز هم به دلیل اتفاقات تلخ بیرون از منزل ، تحت تاثیر قرار می‌گیرند.
در این میان موضوع مهم دیگری هم هست که نباید از آن غافل شویم: محافظت از سلامت روان در دوران قرنطینه. در مطلبی که پیش رو دارید، توضیحات بیشتری دربارۀ اهمیت این موضوع در اختیارتان خواهیم گذاشت و از راهکارهایی خواهیم گفت که برای محافظت از سلامت روان در دوران قرنطینه مفید و کارآمد است. همراه ما باشید.

ماندن در قرنطینه کرونایی و تاثیر آن بر سلامت روان

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها (CDC)‌ قرنطینه را جدا و محدود کردن رفت آمد افرادی که در معرض یک بیماری مسری قرار گرفته‌اند، تعریف می‌کند. زیرا برخی از بیماری‌ها می‌توانند به دیگران منتقل شوند حتی اگر افراد هنوز علائم بیماری را نداشته باشند. با قرنطینه در دوران شیوع کرونا انتقال بیماری در فاز بدون علامت کاهش می‌یابد. مطالعاتی بر روی قرنطینه خانگی و تاثیر آن با ذهن افراد انجام شده و نتایج آن ایده های خوبی را به دست ما رسانده است. براین‌اساس احتمال بروز گستره‌ای از اختلالات روانی در افراد در طول قرنطینه به وجود می آید که شامل موارد زیر است:

 • ترس
 • غم
 • بی حسی
 • بی خوابی
 • سردرگمی
 • خشم
 • علائم استرس بعد از حادثه
 • علائم افسردگی
 • بی حوصلگی
 • اضطراب
 • آشفتگی عاطفی
 • کج خلقی
 • خستگی عاطفی

بعضی از شواهد نشان می دهد که ممکن است اثرات بلند مدت قرنطینه نیز در افراد پدیدار شود . وابستگی به الکل و مواد یکی از اتفاقات رایج تا 3 سال بعد از قرنطینه می باشد.

از آنجایی که واکنش های هر فرد با دیگری متفاوت است ، احتمالا ممکن است که احساس تنهایی ، ناراحتی ، ترس ، خشم و استرس برای همه رخ ندهد و یا هر کدام از افراد یکی از آن ها را در خود مشاهده کنند.

چنین احساساتی کاملاً در طول این اتفاقات طبیعی هستند . اگرچه مراحلی است که به شما کمک می کند تا از سلامت ذهن خود مراقبت کنید و از پس روزهای سخت قرنطینه بربیایید.

عوارض قرنطینه

کارهایی که باید در طول قرنطینه کرونایی انجام دهید

محققان پیشنهاد می‌کنند که مراحلی را در پیش بگیرید تا بتوانید با اثرات منفی سلامت ذهن در دوران قرنطینه کرونایی مبارزه کنید. در ادامه از مهم‌ترین و بهترین راهکارهایی خواهیم گفت که برای محافظت از سلامت روان در دوران قرنطینه مفید و کارآمد است و با مشورت با روان‌شناسان متخصص و برخی سازمان‌های بهداشتی گردآوری شده‌ است.

۱. برنامه روتین روزانه داشته باشید

آشفتگی در روتین طبیعی روزانه یکی از جنبه های سخت قرنطینه در دوران شیوع کرونا باشد. ممکن است که احساس بی هدف بودن را به شما بدهد زیرا نمی دانید که چگونه ساعت های روز خود را پر کنید.
بهتر است که هر روز صبح که از خواب بیدار می‌شوید، بعد از آنکه برای شروع روز آماده شدید، فهرستی تهیه کنید از همۀ کارهایی که قصد دارید در ادامۀ روز انجام دهید. با این راهکار، احساس خواهید کرد که اوضاع مثل قبل عادی و معمولی است و فکر اینکه بهره وری تان کاهش پیدا کرده است، مدام آزارتان نخواهد داد.
اگر تلاش می کنید که کودکان را در طول قرنطینه در خانه سرگرم کنید یا همراه با آن ها بازی کنید، احتمالاً این اتفاق به یک روتین روزانه برای شما تبدیل می شود که بسیار کارآمد خواهد بود.

۲. تا جایی که می توانید فعالیت کنید

اگر فعالیت های فیزیکی شما بسیار کم شده ، باید منتظر عواقب آن باشید . فعالیت شما هم از لحاظ ذهنی و هم از لحاظ جسمی باید افزایش پیدا کند.
مطالعات نشان می دهد که فقط دو هفته بی تحرکی باعث کاهش توده عضلانی و تاثیرات متابولیسم می شود . خوشبختانه تمرین های زیادی برای انجام دادن وجود دارد که می تواند تحرک شما را حتی در داخل خانه افزایش دهد.
حتی اگر مدت قرنطینه کوتاه باشد اما فعال ماندن از لحاظ بدنی در این دوران برای شما بهتر است و باعث می شود که راحت تر با مشکلاتی مثل افسردگی مبارزه کنید.

 ایده هایی برای تمرین های ورزشی در خانه

حتماً نباید تجهیزات گران قیمت برای تمرین های ورزشی در خانه خریداری کنید. در این قسمت مواردی را به شما معرفی می کنیم که می تواند در تناسب اندام شما و فعالیت بدنی تاثیر مثبتی داشته باشد :

 • ویدیو های تمرین های ورزشی
 • تمرین های همراه با وزنه
 • تمرین های آنلاین
 • اپلیکیشن های فیتنس
 • مبارزه با نا امیدی و خستگی

۳. مبارزه با ناامیدی و بی حوصلگی

برخی از ناراحتی‌های مربوط به قرنطینه در دوران شیوع کرونا ناشی از کسالت و ناامیدی است. پیدا کردن راه هایی برای مشغول کردن خود در منزل بسیار حائز اهمیت است. پس سعی کنید تا جایی که می توانید به روتین روزانه خود پایبند باشید. روی پروژه های کاری خود کار کنید و فعالیتهای جدیدی را پیدا کرده تا بتوانید زمان خود را پر کنید. حتی می توانید کارهایی مثل مرتب کردن اتاق، داخل کمد و سرگرمی جدید را برای خود ایجاد کنید. به انجام رساندن کارها، حس رقابت و هدفمندی را در شما به وجود می آورد.

همچنین می‌توانید روی چیزهایی کار کنید که در نهایت به یک اتفاق خلاقانه ختم شود . لیستی از کارهایی که به آنها علاقه دارید را روی یک کاغذ بنویسید تا انتخاب آنها راحت‌تر باشد.

ورزش در قرنطینه

۴. ارتباط برقرار کنید

در قرنطینه بیشترین استفاده را از فناوری ببرید و سعی کنید ارتباط با دیگران را قطع نکنید. به شیوه‌های مختلف اعم از تماس تصویری، ارسال پیام در شبکه های اجتماعی و تلفن‌زدن ارتباط خود را با دوستان، همکاران و اعضای خانواده حفظ کنید.

ایده هایی برای نزدیکی به دیگران
 • حتماً غذای خود را به همراه دیگر اعضای خانواده میل کنید.
 • هر روز با دوستان و یا اعضای خانواده خود به صورت تلفنی ارتباط داشته باشید.
 • انواع مختلفی از ارتباطات مثل تماس گرفتن ، پیام دادن، ایمیل زدن و یا تماس های ویدئویی را امتحان کنید.
 • دیگران را حمایت کنید.
 • به دوستانتانی که در این شرایط به اضطراب دچار هستند ، کمک کنید.
 • از شبکه های اجتماعی مثل توییتر یا اینستاگرام استفاده کنید تا ارتباط شما با آشنایانتان حفظ شود.

۵. اطلاعات جمع کنید اما در این کار زیاده روی نداشته باشید

افراد تمایل دارند که همیشه به اطلاعات زیادی در مورد چیزی که از آن می ترسن ، دست پیدا کنند. از طرفی این احساس وحشت می‌تواند با خواندن اطلاعات و گزارشات تا حد زیادی افزایش پیدا کند و اثرات منفی را در سلامت ذهن شما افزایش دهد. به جای وقت گذاشتن برای تماشای اخبار تمامی منابع، بر روی دریافت اطلاعات مفید از منابع معتبر تمرکز کنید. منابعی از قبیل مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC)، سازمان بهداشت جهانی (WHO)، وزارت بهداشت کشور، مراکز بهداشت محلی و پزشکان.

۶.به یاد داشته باشید که کودکان هم استرس می گیرند

تحقیقات نشان داده است کودکانی که در قرنطینه هستند نیز می توانند به اندازه بزرگسالان دچار استرس شوند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها CDC توصیه می‌کند که والدین و افراد جوان در خانه حتما با کودکان در مورد این بیماری صحبت کنند و به آن ها آگاهی بدهند اما آن ها را نترسانند.
یاد بدهید که چگونه بتوانند از خودشان مراقبت کنند و ترسی نداشته باشند. مدیریت اضطراب والدین می تواند ترس کودکان را از بین برده و به آنها آرامش بدهد.

۷. به یاد بیاورید که چرا در حال انجام چنین کاری هستید

زمانی که احساس ناامیدی به شما غلبه می کند ، باید به خودتان یادآوری کنید که دلیل قرنطینه بودن شما چیست . اگر احتمال این وجود داشته باشد که به بیماری کرونا مبتلا شوید ، پس با قرنطینه شدن از این احتمال جلوگیری می کنید . در واقع با این کار قصد دارید که سرعت شیوع بیماری را کاهش دهید.

۸. تهیۀ دارو به میزان بیشتر برای دوران قرنطینه

اگر پیش‌زمینۀ اختلال روانی دیگری دارید، بهتر است در مواقع ضروری داروهای مصرفی را با مشورت پزشک به میزان بیشتر تهیه کنید و در خانه نگه دارید.

۹. صاف کردن منحنی

کاهش سرعت بیماری به بیمارستان ها کمک می کند تا قادر به درمان افراد بیشتری باشند. اگر عفونت با سرعت زیادی افزایش پیدا کند ، بیمارستان ها مملو از بیمار می شوند و دیگر نمی توانند به تک تک بیماران رسیدگی کنند.
پس باید به این فکر کنید که به نوبه خودتان در حال جلوگیری از افزایش سرعت این بیماری هستید ، از خودتان و انسان های اطرافتان مراقبت می کنید و باعث می شوید که جهان سالم تری داشته باشید. به خودتان یادآوری کنید که قرنطینه کردن یک رفتار انسانی است.

۱۰. از بدن خود مراقبت کنید.

غذای سالم بخورید، به‌اندازۀ کافی بخوابید و روزانه ورزش کنید. برای نکتۀ آخر، می‌توانید حرکت کششی و مدیتیشن انجام دهید یا همگام با ویدئوهای آموزشی ورزش‌ کنید.

۱۱.به رژیم غذایی خود دقت کنید

همان قدر که ورزش کردن برای از بین بردن استرس موثر است ، نوع رژیم غذایی شما نیز تاثیر بسیار زیادی دارد و می تواند شما را از استرس ، خشم و کج خلقی دور کند . هنگام انتخاب میان وعده و وعده های اصلی به دنبال غذاهایی بروید که حاوی پروتئین و پتاسیم بالایی هستند تا بتوانند احساس آرامش را در شما به وجود بیاورند.

رژیم غذایی در قرنطینه

۱۲.به دیگران کمک کنید

اگر توانستید از پس روزهای سخت قرنطینه بر بیایید، حتماً راهکارهای خوب و مفیدتان را به دیگران ارائه دهید تا آنها نیز بتوانند از آن استفاده کرده و از پس این روزهای سخت بربیایند.

۱۳. روی چیزهای مثبت تمرکز کنید

خودتان را در معرض اخبار و داستان های مثبت قرار دهید و به اتفاقات مثبت در آینده فکر کنید. به خودتان یادآوری کنید که این روزها همیشگی نیستند و بالاخره عمر این بیماری تمام می شود. پس نباید بیش از حد نگران باشید.

۱۴.نفس عمیق بکشید.

تنفس عمیق را تمرین کنید زیرا برای از بین بردن خشم و استرس عالی می باشد . نفس عمیق به تنظیم احساسات شما کمک می کند زیرا سیستم عصبی پاراسمپاتیک را فعال می کند که در کاهش ضربان قلب و بازیابی احساس آرامش موثر است. مدیتیشن کردن به مدت 5 الی 10 دقیقه هر روز صبح می تواند فواید زیادی برای شما داشته باشد و شما را از استرس دور کند.

۱۵. از سیستم ایمنی خود مراقبت کنید

با آگاهی و هوشیاری کامل از سیستم ایمنی خود مراقبت کنید . با این کار اعتماد به نفس و شجاعت شما افزایش پیدا می کند زیرا مطمئن می شوید که از خودتان مراقبت کرده اید و ترس شما کاهش زیادی پیدا می کند.

راهکار های سلامت ذهن برای زوج ها

حتما زمانی را تنها باشید

طبق اطلاعات به دست آمده، تنهایی در مدت زمان کوتاه در طول روز بسیار حائز اهمیت می‌باشد. همه انسان‌ها نیاز دارند که مدت زمانی را برای خودشان زندگی کنند و به امور خود رسیدگی کنند. پس مدت کوتاهی را برای تنهایی، ارتباط با دوستان، چرت زدن، کتاب خواندن و دیگر کارهای مورد علاقه اختصاص دهید . بهتر است که زمان تنهایی شما با زمان تنهایی همسرتان در یک تایم باشد تا هر دو از آن لذت ببرید.

رابطه زوج ها در قرنطینه

با همسر خود برنامه ریزی کنید

بسیاری از افراد برای زندگی زناشویی خود به تنهایی برنامه ریزی می کنند و در اجرای آن دچار مشکل می شوند . پس بهتر است که علایق خود و همسرتان را به اشتراک بگذارید و بار دیگر نیز برنامه ریزی کرده و سعی داشته باشد تا هر هر دو به آن پایبند بمانید.

از هوای تازه استفاده کنید

ماندن در خانه حوصله همه را سر می برد. قرنطینه به این معنا نیست که نمی توانید پا از خانه بیرون بگذارید . مثلاً می توانید اطراف خانه خود قدم بزنید و یا دوچرخه سواری کنید. هوای تازه می تواند در بهبود روحیه تاثیر بسیار زیادی داشته باشد.

بیرون رفتن یک راه عالی برای سلامت ذهن می باشد . پس بهتر است که با قدم زدن، علائم افسردگی و اضطراب را از بین ببرید.

ارتباط خود را با جهان بیرون حفظ کنید

حتماً باید با تماس های ویدیویی با اعضای خانواده خود و همسرتان تماس داشته باشید و از آن ها دوری نکنید . تکنولوژی یک راه عالی برای حفظ ارتباطات در چنین روزهایی می باشد . پس روابط خود را با آن ها نادیده نگیرید.

یاد بگیرید که چگونه با همسرتان ارتباط بهتری داشته باشید

جر و بحث و دعوا هرگز به بهبود حال شما در دوران قرنطینه کمک نمی کند. پس بهتر است که اختلافات چندین ساله خود را با همسرتان برطرف کنید و هر کدام بکوشید تا زندگی بهتری را برای دیگری فراهم کنید.

از این تایم به نحو احسنت استفاده کنید

اگر شما و همسرتان شاغل هستید، پس دوران قرنطینه بهترین زمان برای در کنار یکدیگر بودن می باشد. ارتباط خود را با یکدیگر حفظ کنید و سعی کنید که از این دوران برای افزایش سرگرمی، هیجان و صمیمیت بین خود استفاده کنید.

مثلا می توانید به همراه یکدیگر کارهای زیر را انجام دهید :

 • با یکدیگر بازی کنید.
 • زمانی را همراه با هم صرف یادگیری چیزهای جدید کنید.
 • در مورد رفتارهای یکدیگر و علایق خود صحبت کنید.
 • رابطه جنسی داشته باشید. 
 • سعی کنید که بدن یکدیگر را بهتر بشناسید.
 • حتی در منزل به یکدیگر پیامک دهید.
 • خانه را تمیز کرده و دکور آن را عوض کنید.

سخن پایانی

راهکارهایی مانند قرنطینه در دوران شیوع کرونا دوری از اجتماع، شستشوی دست و سایر اقدامات احتیاطی، همگی می‌توانند نقش مهمی در جلوگیری از گسترش COVID-19 داشته باشند. یافتن راه‌هایی برای محافظت از سلامت روان خود هنگام قرنطینه بسیار مهم است زیرا تحقیقات نشان داده است که این نوع از انزوا به طور بالقوه می‌تواند تعدادی از اثرات مضر داشته باشد، از خلق و خوی پایین و تحریک پذیری گرفته تا علائم PTSD و اضطراب.
مشغول ماندن در هانه، برقراری ارتباط با دیگران از طریق تلفن و رسانه‌های اجتماعی و حفظ ساختار خانواده تنها چند راه اساسی است که می‌توان با آن‌ها قرنطینه را به صورت ذهنی مدیریت کرد.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید