کلینیک پزشکی و دندانپزشکی من

ویروس کرونا

توصیه های سازمان بهداشت جهانی برای پیشگیری از ویروس کرونا

این روز‌ها بازار شایعات و اطلاعات نادرست پیرامون کرونا حسابی داغ است. بهترین راه مقابله با این شایعات مراجعه به منابع معتبر است. یکی از معتبرترین مراجع در زمینه اطلاعات مربوط به این موضوع، سازمان بهداشت جهانی است. چرا که تمامی کشور‌های درگیر با این ویروس، اطلاعات خود را با این سازمان به اشتراک می‌گذارند. به این ترتیب توصیه‌های این سازمان بر مبنای تجربیات تمامی کشور‌ها در مبارزه با کروناست و از به‌روزترین اطلاعات در این زمینه بهره می‌برد.
برای کسب آخرین اطلاعات در این زمینه، به سایت این سازمان (who.int) مراجعه کردیم و اطلاعات جامعی درباره این ویروس و مواردی که باید بدانیم، برای شما آماده کرده‌ایم. توصیه ما مطالعه این صفحه توسط همه اعضای خانواده است. مهم‌ترین توصیه‌های سازمان بهداشت جهانی را که روی آن‌ها تاکید فراوانی دارند در ادامه می‌توانید بخوانید.

ویروس کرونا

دستان خود را مکرر بشویید

دستان خود را به‌طور مرتب با آب و صابون به‌مدت حداقل ۲۰ ثانیه بشویید. اگر دست‌هایتان به‌ظاهر کثیف نیست، آنها را باید ضدعفونی کنید. چرا؟ شستن متناوب دست‌ها با آب و صابون یا تمیز کردن آن‌ها با مواد ضدعفونی‌ کننده حاوی الکل، باعث می‌شود ویروس‌ها روی دست شما از بین بروند.

شستن دست ها

حفظ فاصله در اجتماع

حداقل یک متر از دیگران فاصله بگیرید، به‌ویژه افرادی که سرفه یا عطسه می‌کنند یا تب دارند. چرا؟
وقتی کسی عطسه یا سرفه می‌کند، ذرات بسیار کوچکی از آب دهان یا بینی او در اطراف پخش می‌شود. این ذرات آب دهان یا بینی می‌تواند به این ویروس آلوده باشد. وقتی شما نزدیک فرد باشید، این ذرات پخش شده، می‌تواند با نفس کشیدن، وارد بدن شما شوند و ویروس‌های موجود در بدن فرد از جمله اگر کرونا باشد، وارد بدن شما هم خواهد شد.

از دست زدن به دهان، بینی و چشم خودداری کنید

چرا؟ دست‌های شما می‌تواند در تماس با سطوح مختلف، آلوده به کرونا شده باشد. وقتی شما به صورت خود دست می‌زنید، ویروس می‌تواند از طریق چشم، بینی یا دهان وارد بدن شما شود.
با استفاده از اسپری تمیزکنندهٔ خانگی، اشیا و سطوح پرتماس را ضدعفونی کنید

بهداشت تنفس را رعایت کنید

مطمئن شوید که خودتان و اطرافیان شما از موضوع بهداشت تنفس اطلاع کافی دارند و آن را رعایت می‌کنند. برای این منظور در زمان عطسه و سرفه حتما با فضای داخلی آرنج، جلوی دهان و بینی خود را بپوشانید یا از دستمال کاغذی برای این منظور استفاده کنید. بعد از استفاده از دستمال، آن را فوری داخل سطح زباله دردار بیندازید.بعد از فین‌کردن یا عطسه یا سرفه در دستمال‌کاغذی، دست‌هایتان را به‌روشی‌که گفتیم با آب‌وصابون بشویید یا ضدعفونی کنید.
چرا؟ ذرات آب دهان و بینی ما زمان عطسه و سرفه می‌تواند در محیط اطراف پخش شود. با پوشاندن دهان و بینی شما از پخش شدن ویروس‌های احتمالی خود مانند ویروس سرماخوردگی، آنفلوآنزا یا کرونا در محیط اطراف و ابتلای دیگران به آن، جلوگیری می‌کنید.

اگر تب، سرفه و مشکل تنفسی دارید

در شرایط زیر، حتما با پزشک یا مراکز درمانی تماس بگیرید و به آنها اطلاع دهید:

۱. اگر به منطقه‌ای سفر کرده‌اید که در آن ابتلا به ویروس کرونای جدید گزارش شده است؛

۲. اگر از نزدیک با کسی تماس داشته‌اید که از یکی از این مناطق بازگشته و دارای علائم تنفسی بوده است؛‌

۳. اگر با کسی در ارتباط بوده‌اید که علائم کرونا در او دیده می‌شود یا نتیجه آزمایش کرونای او مثبت بوده است.

چرا؟ به‌طورکلی، اگر تب دارید، سرفه می‌کنید و مشکل تنفسی دارید، در صورت لزوم اول با اورژانس یا پزشک خانوادگی تماس تلفنی بگیرید سپس اگر لازم است به بیمارستان یا پزشک مراجعه کنید. برای مراجعه به پزشک، حتما دستورالعمل مراکز بهداشتی محل سکونت خود را در نظر بگیرید. (در ایران شما برای کسب اطلاعات در این زمینه می‌توانید با شماره ۴۰۳۰ یا ۱۹۱ تماس بگیرید.) تماس شما پیش از مراجعه به مراکز بهداشتی کمک می‌کند تا مراکز بهداشتی با آمادگی بهتری به شما خدمات ارائه دهند.
در زمان عطسه و سرفه، بینی و دهان خود را با قسمت داخلی آرنج خود یا دستمال کاغذی بپوشانید. دستمال استفاده شده را بلافاصله در سطل آشغال دردار بیندازید. بعد از عطسه و سرفه، دست‌های خود را با ژل ضدعفونی‌کننده تمیز کنید یا با آب و صابون بشویید. اگر از فرد بیماری مراقبت می‌کنید، دست‌هایتان را مکرر بشویید.

سینوزست

اگر احساس ناخوشی می‌کنید، در خانه بمانید

اگر کمی ناخوش هستید، و علائم تنفسی خفیف دارید و سابقهٔ مسافرت به چین ندارید، با دقت، بهداشت دست‌ها و دستگاه‌های تنفسی را رعایت کنید (همان‌طور که توضیح دادیم) و در صورت‌ امکان، در خانه بمانید. حتی اگر سردرد یا آب ریزش بینی دارید، در خانه استراحت تا بهبود کامل حاصل کنید. چرا؟ زمانی که ناخوشی مختصری دارید، مراجعه نکردن شما به مراکز درمانی، به آن‌ها اجازه می‌دهد تا بتوانند با کارآمدی بیشتری کار خود را پیش ببرند. در عین حال مراجعه نکردن شما به این مراکز می‌تواند مانع از این شود که در معرض این ویروس (کووید ۱۹) و دیگر ویروس‌ها قرار بگیرید.

چه زمانی از ماسک استفاده کنیم؟

افراد سالم تنها زمانی لازم است از ماسک استفاده کنند که از فرد مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا مراقبت می‌کنند. اگر سرفه یا عطسه می‌کنید، ماسک استفاده کنید. پوشیدن ماسک تنها در صورتی که همراه با شستن مکرر دست‌ها با آب و صابون یا استفاده از مواد ضدعفونی‌کننده باشد، موثر است. از دیگران در برابر بیماری محافظت کنیم:

  • بعد از سرفه یا عطسه زمانی که از فرد بیماری مراقبت می‌کنید
  • قبل، هنگام و بعد از آماده کردن غذا
  • پیش از خوردن غذا
  • بعد استفاده از دست شویی
  • زمانی که به حیوانی دست زده‌اید
ویروس کرونا
ویروس کرونا

نکته‌های مهم

  • همهٔ افرادی‌ که علائم ابتلا به این ویروس را دارند، باید از ماسک استفاده کنند تا از انتشار ویروس جلوگیری شود. کارکنان مراکز بهداشتی و افرادی‌ که در هر جایی (حتی در منزل) از بیماران مراقبت می‌کنند باید از ماسک استفاده کنند.
  • بیماری ناشی از کرونا ویروس هیچ درمان خاصی ندارد. افراد مبتلا فقط باید برای کمک به بهبود علائم، تحت مراقبت قرار گیرند. در موارد شدید، لازم است مراقبت‌های ویژه از عملکرد اندام‌های حیاتی فرد به عمل آید.
  • از مصرف محصولات حیوانی خام یا نیم‌پز خودداری کنید. گوشت، شیر یا سایر اعضای بدن حیوانات را حتما مطابق فرایندهای بهداشتی آماده‌کردن غذا تهیه کنید تا از انتقال ویروس‌ها و باکتری‌های ناشی از غذاهای نپخته جلوگیری کنید.

می‌خواهم در مورد ویروس کرونا بیشتر اطلاعات داشته باشم

دیدگاه خود را بنویسید